در شهر های بزرگ مهم‌ ترین عناصر شهر ساختمان‌ هایی هستند که با کاربرد‌های مختلف ساخته می‌ شوند. بدیهی است معماری بنا اهمیت زیادی دارد و در کنار آن نورپردازی نما زیبایی و هنر معماری را در شب به شکل باشکوه‌ تری به نمایش می‌ گذارد. امروزه یکی از مهم‌ ترین شاخصه‌ های ساختمان‌ های لوکس مربوط به نورپردازی نمای خارجی آن است.

نمای خارجی ساختمان شامل بدنه اصلی ساختمان، محوطه خارج ساختمان، نماد‌های نزدیک ساختمان و … می‌ باشد. به عبارتی کل چشم اندازی که از بنا در شب رونمایی می‌شود، در مجموعه نورپردازی نما قرار می گیرد.

در شهر‌های بزرگ که ساختمان‌ ها با ارتفاع‌ متفاوت و کاربرد‌های متنوعی ساخته می‌ شوند، نورپردازی نما باید هماهنگ با کاربری ساختمان و محیط اطراف خودش باشد و به بهترین شکل به افراد معرفی شود. رنگ نور چراغ‌ هایی که برای نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌ گیرند، اهمیت ویژه‌ ای دارد. قطعاً تأثیر هر رنگ در ابعاد بزرگی به اندازه یک بنا، بسیار مشخص و مهم است. هنر نورپردازی ساختمان به نوعی با هنر‌های تجسمی در ارتباط است چرا که متخصص در این زمینه به علم همنشینی رنگ‌ ها آگاه است و با بررسی طرح و مصالح ساختمان بهترین رنگ را برای نورپردازی انتخاب خواهد کرد.

یک ساختمان علاوه بر کاربردی که برای ساکنین خود دارد، یک اثر هنری نیز می‌باشد. با مشاهده بنا در هنگام روز می‌ توانیم زیبا‌یی‌ ها و ظرافت کار معمار را ببینیم، حال آنکه با نورپردازی مناسب، زیبایی ساختمان در ساعات تاریکی هم قابل مشاهده است. در‌ واقع نورپردازی حرفه‌ ای یک بنا باعث می‌ شود در هنگام شب ابعاد متفاوتی از ساختمان پیش چشم انسان‌ قرار بگیرد. ساختمان باید در تاریکی هم موجودیت خود را به نمایش بگذارد، برای همین هنر نورپردازی نما طرفداران زیادی دارد.